Kjogenstāsti!

    2018. gadā, tieši Latvijas simtgadē, notika pirmiestudējums  Japāņu viduslaiku  farsam kjogen, kas  sasaucas ar  Eiropas Delartisko komēdiju.  Pirmo reizi latviešu valodā tiek  iztulkoti šie teksti un, sadarbojoties diviem režisoriem Kalevam Kudu un Astrai Kacenai, radās netradicionāls latviskajai teātra kultūrai iestudējums KJOGENSTĀSTI.

     Tie ir īsi anekdotēm līdzīgi stāstiņi no senās Japānas sadzīves, kas smej dažādām cilvēku vājībām. Šajā teātra spēles veidā ir īpašas kustības – palēnināts un speciāls runāšanas veids. A. Kacena stāsta: “Kā saka mūsu draugs  un Japāņu kultūras pazinējs Ph.D. Mākslas zinātnieks  Uģis Nastevičs -  “KJOGENSTĀSTI ieved mūs japāņu humora pasaulē, kur līdztekus varam iepazīt gan kultūras īpatnības, gan attiecību pagriezienus un līkločus senatnes sabiedrībā, taču ikkatrā no tiem ir kas pārlaicīgs, un šķiet piedzīvojams arī mūslaikos.””

    Izrāde ieguvusi augstākā  līmeņa novērtējumu skatē “GADA IZRĀDE- 2018”, piedalījusies festivālos Lietuvā (Kupišķos), Igaunijā (Tartu) un  Latvijā. Tai skaitā LATVIJAS AMATIERTEĀTRU SALIDOJUMĀ 2018. gadā, Festivālā RĪGA SPĒLĒ TEĀTRI. Kā arī ar šo kopdarbu tika iepazīstināti Baltijas valstu režisori Baltijas Mazajā Rampā “CITĀDS TEĀTRIS” 2020. gadā Lielvārdē.

    Pēc pandēmijas  2022. gadā atjaunota, papildinot ar jaunā komponista Aleksandra Metjūsena mūziku, izrāde atkal tiek izradīta Jelgavas Studentu teātrī un festivālos, piemēram,  Stokholmā diasporas teātru saietā "Plats solis" un  Rēzeknē teātru festivālā "Soli pa solim".

    Izrāde ir specifiska un aktieri paši ļoti mīl šo izrādi un labprāt spēlē to skatītājiem. “Mēs domājām, ka tik neparasts teātris varētu patikt arī cilvēkiem, kas garu mūžu jau nodzīvojuši un daudz ko dzīvē redzējuši.” tā nosaka A. Kacena.
Liels, paldies, Jelgavas Studentu teātrim un Astrai Kacenai par izrādi! Mums ļoti patika!
SAC “Zemgale” komanda